Apevia ATX-PR1000W PCIe 5.0 & ATX 3.0 Ready Prestige 1000W 80+ Gold Certified, Gen 5 12VHPWR GPU Connector, Active PFC ATX Gaming Power Supply
★★★★★ 5.0 149 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by starlightacademy.us
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Apevia ATX-PR1000W PCIe 5.0 Version Prestige 1000W With PCle 5.0 / Gen 5 12VHPWR 12+4 (12pin/16pin) PSU Connector, 80 Plus Gold Certified & RoHS Compliance, Active PFC ATX Gaming Power Supply.
  • Supports Dual /Quad/Multi-Core CPUs. Supports Single 12V Output for Higher Power Usage. Ample +12 V Output, enhanced +12 V current capability broadens utilization possibilities.
  • DC to DC Converter Design, Provides Superior Dynamic Response, Greater Sytem Stability and Maximizes the 12V DC Rail Output. Multi-GPU Technologies Supported; 6 Pin and 8 Pin PCI-E Connectors, PCle 5.0 / Gen 5 12VHPWR PSU Connector, Support all GPU Platforms. Built in 1 x Auto-Thermally Controlled Black 135mm Fan
  • Heavy-duty protections, Including OVP (Over Voltage Protection), OPP (Over PowerProtection), SCP (Shart Circuit Protection). Includes the PCle 5.0 / Gen 5 12VHPWR 12+4 (12pin/16pin) PSU connector to deliver power to the most advanced PCIe 5.0 high end graphics cards.
  • Connectors:1 x 20/24pin Main Power, 2 x 4/8pin 12V, 1 x PCIe 5.0 / Gen 5 12VHPWR 12+4pin (12pin/16pin), 4 x PCI 6+2pin, 7 x SATA, 4 x Peripheral
UPC 810047131366
Brand Apevia
Wattage 1000 watts
Model Name ATX-PR1000W PCIE5.0
Unit Count 1.0 Count
Form Factor ATX
Item Weight 2.25 Kilograms
Manufacturer APEVIA
Model Number ATX-PR1000W PCIE5.0
Cooling Method Air
Number of Fans 1
Output Wattage 1000
Item Dimensions 5.91 x 3.35 x 6.22 inches
Mfr Part Number ATX-PR1000W PCIE5.0
Compatible Devices Personal Computer
Connector Quantity 7
Warranty Description 1 year
Maximum Input Voltage 230 Volts
Minimum Input Voltage 110 Volts
Upper Temperature Rating 50 Degrees Celsius
System Bus Connector Type 24 Pin
Connector Type Used on Cable atx,pci-e,pcie
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
149 ratings | 61 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (134)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (15)