SBR20LUU Bearing Blocks, 2Pcs 20mm Open Long Sliding Ball Bearing Block for SBR20 Linear Motion Shaft Guides Slide Rails as CNC Linear Rail Kit
★★★★★ 4.9 128 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by starlightacademy.us
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Brand: CoavooModel: SBR20LUUFor linear motion shaft guide rails diameter: 20mm 0.79inchThe built-in material: Bearing SteelThe external material: Aluminum AlloyThis package includes:2pcs SBR20LUU Long Open Ball Bearing Slider BlocksFeature & Application:- Working with SBR series linear rails, the sliding blocks cooperatively with rails, smooth sliding provided by inside linear ball bearing.- The linear rails kit apply for various kinds of automated machines and equipment, can help build economical cnc linear guiding system. - We are a seller focusing on accessories, products and solutions in the field of transmission. If you have customized and mass demand, please contact us and we will give you one more choice
  • 2 Pack 20mm 0.79inch SBR20 LUU ball long bearings sliding blocks, made of aluminum alloy and bearing steel, heavy duty and sturdy
  • Easy assembly, high precision, super smooth sliding, silent operation
  • SBR20 LUU blocks with 20mm linear bearing rails can be used as linear bearing and rail kits for linear motion
  • The screws holes on the bearing sliding block is M6 x 12mm. Besides this kind of long bearing slider block, we have 4 other kinds of, you can see the pic
UPC 719023857125
Brand Name Coavoo
Item Weight 1.59 Pounds
Bearing Type Ball Bearing
Manufacturer Coavoo
Material Type Aluminum
Bearing Number SBR20LUU
Item Dimensions 1.57 x 2.76 x 3.54 inches
Outside Diameter 2E+1 Millimeters
Specification Met ISO 9001
Compatible Lubricant Grease
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
128 ratings | 52 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (114)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (13)